Clara Zetkin (1857–1933), az első szocialista feminista

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam

Clara Zetkin (1857–1933), az első szocialista feminista

március 08, 2012 - 11:32
Az ő kezdeményezésére ünnepeljük a mai napig a Nemzetközi Nőnapot.

Clara Eisnner 1857. július ötödikén született egy németországi kisvárosban, Wiederauban. 1878-ban osztályelsőként a Von Steyber Institute-ban szerzett tanítói oklevelet, és szeretett volna egyetemre menni, de németországi egyetemek abban az időben nőket nem vettek fel, és külföldön való továbbtanulását pedagógus szülei nem tudták fizetni. 

Clarat osztálytársa, az orosz Oszip Zetkin ismertette meg a szocialista eszmékkel, Clara az SPF-be (Német Szocialista Párt) is be szeretett volna lépni, de a párt nőket nem vett fel. Többek között valószínűleg ezért is kezdett foglalkozni a nők hátrányos helyzetével, kiszolgáltatottságuk megszűntetésével.

Oszip Zetkint kiutasították Németországból, Claraval együtt Párizsban telepedtek le, két gyermekük született. Nem házasodtak össze, mert az érvényes törvények szerint Clara elvesztette volna német állampolgárságát, de felvette élettársa nevét. Az aktivan politizáló pár rendkívül szűkös körülmények között élt, Oszip súlyosan megbetegedett és 1889-ben meghalt. 

Clara visszatért Németországba és tovább folytatta politikai munkáját. A Második Internacionálé alapító kongresszusán tartott híres beszéde a nők felszabadításáról a szocialista nőmozgalom kiáltványa lett. A beszéd alappillére az alábbi mondat volt:

Amíg a nők nem lesznek anyagilag függetlenek, addig ugyanúgy a férfiak rabszolgái maradnak, mint ahogy a munkások a tőke rabszolgái.

1892-ben Clara Zetkin lett a párt Die Gleicheit (Egyenlőség) című újságjának szerkesztője. Erőteljes, világos stílusú cikkeit egyre többen olvasták, az újság példányszáma rohamosan növekedett. Mint szerkesztő, a női szerzőket bátorította és részesítette előnyben. 1916-ban háborúellenes nézetei miatt elbocsátották a laptól.

Az újságírás mellett szervezője volt a szocialista nőmozgalomnak, ő szervezte 1907-ben az első nemzetközi szocialista nőkonferenciát, az 1910-ben Koppenhágában tartott Szocialista Internacionálé az ő javaslatára jelölt ki a ot. Háborúellenes nézetei miatt egyre inkább ellentétbe került a szocialista párttal, és 1920-ben a KPD (Német Kommunista Párt) tagja lett. 1920 – 1932 között parlamenti képviselő volt, a Reichstagban többször felszólalt a fasizmus ellen. 

Clara Zetkin tevékenysége nem korlátozódott Németországra, Európa több országában vett részt a nőmozgalmakkal kapcsolatos konferenciákon és vitákon, az egyik leghatásosabb szónoknak ismerték. Több könyvet írt, ezek közül az egyik legismertebb a Leninnel folytatott beszélgetéseinek gyűjteménye.

A személyét fenyegető németországi politikai helyzet miatt 1932-ben a Szovjetúnióba ment, ahol 1933 június 20-án, 76 éves korában halt meg.

 

Egyszeri adomány

Make Adomany a Nokert Egyesuletnek (Nokert.hu)



Dorothea Leporin (Erxleben), az első német orvosnő (1715–1762)

május 30, 2015 - 22:37

A korszellemmel szembemenő orvos apja támogatta lánya természettudományos érdeklődését, és átadta neki a gyógyítási ismereteket. A lánynak már fiatalon híre ment, mert hatékonyabb volt, mint a többnyire csak természetfilozófiai képzettséggel és vajmi kevés gyakorlati tudással rendelkező, egyetemet végzett doktorok. Hallott Anna Maria van Schurmanról, akinek példája inspirálón hatott rá. 

Jenny Hirsch német író, újságíró, feminista (1829–1902)  

november 19, 2020 - 00:37

Zerbstben született, a helyi lányiskolában tanult, később önképzéssel bővítette ismereteit. Anyja korai halála miatt a család ellátása az ő feladata volt, csak apja halála után, 1856-ban tudott saját magára gondolni. Berlinbe költözött, ahol J.N. Heynrichs álnév alatt a Bazar című újság munkatársa lett. Ezidőtájt kezdett érdeklődni a nőmozgalom iránt, egyik alapítója volt az Allgemeinen Deutschen Frauenvereins nőszervezetnek, és az Allgemeiner Frauen Zeitung valamint a Deutsche Hausfrauenzeitung  című lapok szerkesztője volt.  

Zoé de Gamond belga pedagógus, író, feminista (1806–1854) 

február 11, 2018 - 15:28
Zoé de Gamond

Brüsszelben született, jómódú értelmiségi, szabadelvű családba. Gondos nevelést kapott, az irodalom és a természettudományok mellett a filozófiával és a politikával is fiatalon megismerkedett. Kezdetben Saint-Simon követője volt, később Charles Fourier lelkes híve lett. Marie de G*** írói álnéven főleg filozófiával, oktatással, feminista témákkal kapcsolatos cikkeket és tankönyveket publikált. Jean-Baptiste Gatti olasz művésszel kötött házassága után néhány évet Párizsban töltöttek. Brüsszelbe való visszatérése után a lányiskolák és tanítőképző intézetek tanfelügyelőjévé nevezték ki.