Tóth Vera - jó ügy, rossz sztereotípia

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam

Tóth Vera - jó ügy, rossz sztereotípia

december 27, 2010 - 13:31
A a nők politikai, közéleti szerepvállalását igyekszik aláírágyűjtés, majd népszavazás segítségével megnövelni. A mozgalmat szintén támogató Tóth Vera a következőt nyilatkozta a : "Nem vagyok feminista, nem megrögződésem, hogy a nőket emeljük fel, a férfiakat pedig tiporjuk el." 

A "nem vagyok feminista, de..." kezdetű mentegetőzést (melyet általában feminista problémafelvetés, érvelés, véleménykifejtés követ...) már megszoktuk (pl. az egyébként nagyon szimpatikus, de zsíroshajúfeministázó Szentgyörgyi Zsuzsától a Metróban...), ugyanakkor nagyon szomorúnak találom, hogy egy ismert ember éppen a nők érdekében nyilatkozva terjeszt egy gyakorlatilag nőellenes tévhitet. A feminizmus - már unásig elmondtam rengetegszer, de ha kell, még pár ezerszer elismétlem... - nem azért "feminizmus", mert nőuralomra törne és a férfiakat el akarná nyomni, hanem azért, mert a férfiak javára felborult egyensúlyt (az egyenlőségig, és nem tovább!) a nők javára igyekszik visszaállítani (pl. a politikában, a közéletben, az irodalomban, a tudományos életben, a magánéletben).

Érdemes abba is belegondolni, hogy ha a feminizmus valóban egy férfigyűlölő mozgalom lenne, aligha lennének férfi támogatói - és mindig is voltak, szép számmal. Ráadásul ha a feminizmus valóban el akarná tiporni a férfiakat, a feministáknak aligha lennének férjeik, férfi partnereik, férfi barátaik - márpedig ez is ugyanolyan gyakorisággal mondható el rólunk, mint a nem feminista nőkről.

Ha az egyenlőség - melyért Vera is szót emel: "Csak azt szeretném, ha a világban egyenlítődne ez a dolog." (Mi is.) -  megvalósul (pl. közel egyenlő arányban lesznek a politikában, vezető posztokon nők és férfiak), a feminizmus gyakorlatilag meg fog szűnni, mivel szükségtelenné válik: posztfeminista korba fogunk érkezni. Egyes antifeministák szerint ez már eljött, de én nem gondolom, hogy Magyarországon ez az én életem során bekövetkezik, nagyon messze vagyunk ettől, ez távoli jövő, küzdenünk kell érte.
 
Mindent összevetve, feltételezem (bízom benne), hogy Vera csupán meggondolatlanul, esetleg tájékozatlanságból, és nem rosszindulatból tette a fenti kijelentést - ugyanakkor úgy gondolom, ha valaki nyilatkozik egy témában, az egyúttal felelősséget vállal, így nem árt, ha előtte annak utánanéz, és nem terjeszt hamis információkat egy olyan mozgalomról, mellyel, ha annak VALÓDI jelentését vesszük figyelembe, maga is egyetért.
 
u. i. (dec. 28.) Rajnai Gitta felvetette, hogy Vera talán nem szó szerint ezt mondta, hanem esetleg újságírói kiegészítés - ez esetben nyilván más fényben tűnik fel a dolog, de valaki akkor is felelős azért, hogy egy feminista cél kapcsán a feminizmusról ez a mondat megjelent...

Egyszeri adomány

Make Adomany a Nokert Egyesuletnek (Nokert.hu)



Néhány gondolat a feminizmustól idegenkedő nőknek

július 31, 2009 - 20:32
Lilly Martin-Spencer: Kiss Me and You'll Kiss the 'Lasses (1856)

A társadalom nagy része még mindig hagyományos értékrend szerint él, hisz abban, hogy ha mindenki megfelelne a konvencionális nemi szerep-elvárásoknak (vagyis a nő maradna a konyhában), minden a legnagyobb rendben lenne. Ezek az emberek egyenesen a feministákat teszik felelőssé azért, hogy a nőknek már nemcsak otthon, hanem a munkahelyeken is meg kell felelniük, így kettős teher hárul rájuk; vagy azért, mert szerintük „felcserélődtek a nemi szerepek”, és „értékválság” uralkodik.

HRita és a Görbe Sminktükör

december 17, 2009 - 13:26

A feminista szomorúan és dühösen konstatálja, hogy az emberiség több ezer éves fennállása óta még mindig a férfiuralom a döntően meghatározó.

Miért, talán nem így van? Nézz meg egy Híradót a magyar köztévén, és számold össze, hány férfit látsz, és hány nőt. Meg fogsz döbbenni. Vagy számold össze, hány női politikus van, és hány férfi.

Nemtetszésének a létező összes fórumon hangot ad, és egyben keményen elutasítja a nemi különbözőségre épülő igazságtalanságot, alá-fölérendeltséget.

Tisztázzuk: mi a „genderelmélet”?

február 22, 2010 - 10:41
„Az ember nem születik nőnek, hanem azzá válik” – fogalmazta meg a regényíró, egzisztencialista filozófus és feminista,, melyben, noha konkrétan nem használja ezt a szót, megalapozta a „genderelméletet". A kijelentés ugyanis nem a női mivoltra, hanem a társadalom által meghatározott "nőiességre" vonatkozik.