Ailsa McKay skót közgazdász, feminista (1963–2014)

Olvasási idő
less than
1 minute
Eddig olvastam

Ailsa McKay skót közgazdász, feminista (1963–2014)

május 03, 2017 - 23:59
Publikációiban főleg a gender egyenlőtlenséggel, a feminista szemléletű gazdaságtudománnyal foglalkozott.

Kitüntetéssel végzett a Stirling egyetemen, doktori disszertációját Nottinghamban készítette és védte meg. 1991-től a Glasgow Caledonian University tanára, a közgazdasági tanszék vezetője, majd dékánhelyettes volt. Meghatározó szerepe volt az egyetem nőpolitikájának alakításában, abban, hogy ma ott az egyetemi tanárok egyharmada nő. Publikációiban főleg a gender egyenlőtlenséggel, a feminista szemléletű gazdaságtudománnyal foglalkozott. A skót kormány és az ENSZ tanácsadója volt. Alapító tagja a Scottish Women's Budget Group-nak és a European Gender Budget Network-nek, elnöke a European chapter of the International Association for Feminist Economics-nak. 

Egyszeri adomány

Make Adomany a Nokert Egyesuletnek (Nokert.hu)



Margunn Bjørnholt norvég szociológus, közgazdász, feminista (sz. 1958)

október 08, 2017 - 23:23

A Tromso-i egyetemen diplomázott 1981-ben. Kutatásai széles skálán mozognak, foglalkozott alternativ pénzügyekkel, munka- és család, nemek közötti egyenlőség, férfiak és a férfiasság, kulturális örökség, és újabban a feminsta jogelmélet, feminista közgazdaságtan kérdéseivel. A Norsk Kvinnesaksforening (NKF, norvvég nőjogi egyesület) és a  Norges kvinnelobby (norvég nőlobbi) elnöke, az International Alliance of Women (nemzetközi nőszövetség, a korábbi International Women's Suffrage Alliance) elnökségi tagja.

Néhány munkája:  

Marilyn Waring új-zélandi politikus, közgazdász, feminista (sz. 1952)

október 09, 2017 - 11:46

23 évesen lett az új-zélandi parlament legfiatalabb képviselője. 1988-ban jelent meg If Women Counted című könyve (Gloria Steinem előszavával) a modern közgazdaságtanról feminista szemszögből. 2006-tól  az AUT University (Auckland) professzora, politikai gazdaságtant, gender elméletet tanít. Több nemzetközi szervezet, pl. a Commonwealth Secretariat, United Nations Development Programme, International Development Research Centre tanácsadója.

Dale Spender ausztrál feminista, író, nyelvész (sz. 1943)

szeptember 20, 2017 - 00:47

A feminizmus nem indított háborúkat. Nem ölte meg az ellenfeleit, nem állított fel koncentrációs táborokat, nem okozott éhínséget, nem élt kegyetlen módszerekkel. Harcait az oktatásért, a szavazati jogért, a jobb munkakörülményekért, a közbiztonságért, a gyermeksegélyezésért, a szociális ellátásért vívta. A bántalmazott és megerőszakolt nők számára felállított krízisközpontokért és menedékhelyekért, a menekült nők jogaiért, törvényi reformokért. Így hát amikor valaki azt mondja, hogy "én nem vagyk feminista", azt kérdezem: Miért nem? Mi a feminizmussal a problémád?