Egy fehér déli nő a lincselés ellen: Jessie Daniel Ames

Olvasási idő
1 minute
Eddig olvastam

Egy fehér déli nő a lincselés ellen: Jessie Daniel Ames

november 17, 2016 - 15:30
Az első fehér déli nők egyike, aki mozgalmat indított a feketék meglincselése ellen.

Az első fehér déli nők egyike, aki mozgalmat indított a lincselések ellen. Texasban született, a Southwestern egyetemen végzett 1902-ben. Apja ellenzése dacára felvette a metodista vallást. 31 évesen három gyermekkel özvegyen maradt, visszaköltözött édesanyjához, és vallásos nőszervezetekben kezdett el tevékenykedni. Így került kapcsolatba a női választójogi mozgalommal. 1916-ban helyi feminista szervezetet alapított, és jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy Texas állam elsőként ratifikálta az USA Alkotmányának

1919-ben alapító tagja és első elnöke volt a Texas League of Women Voters szervezetnek. Megyőződése volt, hogy a nőegyesületeknek a rasszizmus ellen is küzdeniük kell. 1924-ben a Commission on Interracial Cooperation (CIC) texasi csoportjának vezetőjévé választották, 1929-től a CIC nőtagozatának országos vezetője lett.

A következő évben megalakította az Association of Southern Women for the Prevention of Lynching (ASWPL) egyesületet. Lincselés elleni petícióját mintegy 40 ezer nő írta alá. Beszédeiben, cikkeiben és két könyvében cáfolta azt a tévhitet, hogy a lincselésekkel a fehér nők becsületét védik, és rámutatott, hogy az igazi ok a fajgyűlölet. Az egyesület tevékenységének is köszönhető, hogy a lincselések száma csökkent, a 40-es évekre majdnem teljesen megszűnt. 

Jessie Daniel Ames 1972-ben, 88 éves korában halt meg. 

Egyszeri adomány

Make Adomany a Nokert Egyesuletnek (Nokert.hu)



Katharine Houghton Hepburn amerikai feminista (1878–1951)

december 31, 2016 - 20:46

Jómódú, felvilágosult család lánya, a Bryn Mawr College-ban történelmet és politikatudományt hallgatott, a Radcliffe College-ban kémiából és fizikából MA fokozatot szerzett. Házasságot kötött Thomas Hepburn doktorral, hat gyerekük született (a legidősebb lány, Katharine színész lett). 1913-ban megalapította a Hartford Equal Franchise League-t,  később a Connecticut Woman Suffrage Association elnökévé választották. Elnökségi tagja volt az American Birth Control League-nak, a harmincas években rendszeresen tartott előadásokat a születésszabályozásról. 

Florence Peshine Eagleton amerikai feminista (1870–1956)

április 08, 2017 - 23:32

A női választójogi mozgalom egyik vezére, a nők továbbtanuláshoz való jogának szószólója.  Egyike volt a Rutgers University első női kurátorainak, tagja volt a New Jersey College for Women vezetőségének.  Alapítója volt a New Jersey Birth Control League-nak, a Women's Political Union vezetője és a New Jersey Woman Suffrage Association alelnöke volt. Első elnöke volt a Newark League of Women Voters-nek, melynek célja a női választók politikában való eligazodásának segítése volt. Végrendeletében több, mint egymillió dollárt hagyott az Eagleton Institute of Politics létrehozására. 

Minnie Fisher Cunningham amerikai gyógyszerész, politikus, feminista (1882–1964)

március 18, 2017 - 22:34

A League of Women Voters első ügyvezető titkára a University of Texas  első női gyógyszerészhallgatója volt, 1901-ben diplomázott.  Huntsvilleben kapott állást, és amikor rájött, hogy diploma nélküli férfikollegái kétszer annyit keresnek, mint ő, elhatározta, változtatni kell. Meggyőződése volt, hogy a változáshoz szavazóképes  nők kellenek, és ettől kezdve életét a szüfrazsett mozgalomnak szentelte. A Galveston Equal Suffrage Association elnökeként komoly szerepe volt abban, hogy 1918-ban Texas államban, 1920-ben pedig az egész Egyesült Államokban a nők kivívták a szavazati jogot.