„A háborítatlanság az, ha a nő szabad…” - beszélgetés Maróy Ditta szülésznővel
- Hogyan találtál a dúla hivatásra, mióta foglalkozol vele, és miért ezt választottad?
- Nagyfiam '98-ban született a Baranya Megyei Kórház Szülészeti Osztályán, az alternatív szülőszobán. Kinga lányom pedig már itthon született. A szülések után 2003-ban, A születés hete mozgalom önkéntes szervezőjeként éreztem, hogy a szülés körül sok még a tennivaló. AquaNatal-oktató, dúla, szülésfelkészítő majd szülésznő lettem, közben megalapítottuk többedmagammal a KANGA Egyesületet, a Zsebibabafüzetet, és kezdtem olyan programokat tartani Pécsen, mint amiket kitanultam.
- Mivel foglalkozik egy dúla, van e különbség és fontos e különbséget tenni a dúla és a bába között? Te hogyan gondolod, mi a szereped a szülés során?
- Nagy a különbség. A dúla egy laikus segítő, aki elsősorban lelki támogatást nyújt, borogat, masszíroz, segíti értelmezni a történéseket. Olyan, mint egy nővér. A bába/szülésznő szavak szinonímák: az az egészségügyi szakdolgozó, aki a szülés kísérésére hivatott. A dúla tájékoztat, felvilágosítást nyújt, nem diagnosztizál és nem dönt.
Magyarországon a legtöbb szülés kórházban zajlik. Pécsen nem vezethet szülést csak szülésznő, egy orvosnak mindenképp jelen kell lennie. A szülésznő egyrészt figyeli az eseményeket, másrészt végrehajtja az orvos utasításait. Szerencsés esetben gátvédelemhez is ért.
Az úgynevezett független bába egyedül/vagy kettesben, bábatársával kíséri a vajúdást, a szülést, sok országban a babát is el tudja látni. Csak akkor szól egy orvosnak, ha komplikáció lép fel. A német független bába végez várandósgondozást, szüléskísérést és gyerekágyas ápolást is.
- A szülészeteken is dolgoznak bábák a szülész orvosok mellett. Milyen iskolai végzettség, tapasztalat szükséges ahhoz hogy valaki dúla/bába lehessen? Miben különbözik egy kórházi bába, az otthonszülést kísérő bábától vagy dúlától?
- Dúla lehet valaki egy tanfolyam elvégzése után. Szülésznő képesítést már csak főiskolán lehet szerezni. A kórházi szülésznő lényegében a nőgyógyász asszisztense. Az otthonszülésnél vagy születésházban segédkező bába általában önállóan dolgozik.
- Édesanyám az '50-es évek elején egy kis faluban születtet nagyanyámék házában, egy bába és dédanyám segítségével. Az ő példája is illusztrálja, hogy sokáig nem kórházakban szültek a nők. Mit gondoltok és tapasztaltatok arról, hogy valóban csak kórházban lehet biztonságosan szülni? Igaz az a mára hitté szilárdult nézet, hogy a kórházi szülés elterjedésével nagyobb biztonságban vannak a nők és a gyermekek, és azok, akik otthon szülnek, veszélynek teszik ki magukat?
- Itt különbséget kell tenni: van “élettani várandósság”, amikor a várandósság ideje alatt nem volt komplikáció, minden jól haladt.
Kutatások azt mutatják, hogy ha összehasonlítjuk a jó előzményekkel - alacsony rizikójú csoporthoz tartozó - kórházban és otthon szülő nőket, akkor azt tapasztaljuk, hogy a csecsemőhalandóság kb. ugyanannyi. Azonban markáns különbség van a beavatkozások számában: otthon/születésházban sokkal kevesebb a mindenféle külső beavatkozás mint például gátmetszés, császármetszés. (Gátmetszések 2.1% szemben a 33.0%-kal, császármetszések 3.7% szemben a 19.0%-kal, és vákuumos szülések 0.6% szemben a 5.5%-kal. A császármetszések aránya a tervezett otthonszüléseknél 8,3% volt az először szülő nőknél, és 1,6% a többedszer szülőknél. http://holdudvar.babahaz.hu/CPM2000.htm) Természetesen azoknak, akiknek valami olyan előzményük van, ami miatt a kórházi szülés javasolt, sokkal biztonságosabb a kórházi szülés.
De ez mindeddig csak a szakirodalmi tapasztalat. Az igazi kérdés, hogy hol érzi, érezné magát biztonságban a várandós. Más kutatás azt mutatja, hogy a valódi különbséget nem a szülés helyszíne, hanem a segítő szakembergárda adja. A világon ott a legjobbak a szülés közbeni mutatók, ahol az élettani szülésnél nem orvosok, hanem szülésznők vannak. (Sajnos az EU-ban a magyarországi mutatóknál - a szülés körüli és az egy éves kort meg nem ért babák statisztikájánál - csak Romániáé és Bulgáriáé rosszabb.)
- Nekem úgy tűnik, hogy a kérdés nem feltétlenül az, hogy kórházban zajlik a szülés vagy otthon, hiszen a születésházak is léteznek, illetve mama-bababarát szülőszobák. Sokkal inkább arról van szó, hogy szülés közben hogyan bánnak az orvosok és a kórházi bábák a kismamákkal és a megszületett gyermekkel. Jól látom?
- Születésház Magyarországon nincs még. Illetve egy van, ahol Geréb Ágiék dolgoztak, de jelenleg csak tanfolyamokat tartanak ott. Tavaly szabályozták a kórházon kívüli szülést a törvényhozók és megalkottak egy engedélyezési rendszert, amely szempontjainak a független bábáknak meg kell felelniük, azonban ezt az engedélyt tavaly április óta senki nem kapta meg. A születésházi szülés átmenet a kórházi és az otthoni között, Németországban pl. 1986-ban nyitották meg az elsőt, és ma több mint 120 születésház van. Az otthonszülés aránya általában 1-2% között van. Kivétel Hollandia, ahol sose ment be a szülés teljesen a kórházba, ott kb. 30% az otthonszülések aránya. És még egy érdekes kivétel: A brittek elkezdték a kutatások eredményeit értelmezve népszerűsíteni az otthonszülést.
Az anya-bababarát kezdeményezés nálunk még gyerekcipőben jár. Ez a kezdeményezés két sarokpont köré épül: az anya és a baba egységet alkot, egyként tekintendő, és a folyamatos gondozás a legmegfelelőbb az AnyaBabának - tehát ugyanaz a személy végzi a várandósgondozást, a szüléskísérést és a gyerekágyas ápolást. Hazánkban a várandósgondozást az orvos és a védőnő végzi, a szülésnél az ügyeletes illetve fogadott orvos van, az ügyeletes vagy fogadott szülésznővel. A gyerekágyban az anyáért ott van a gyerekágyas szülésznő, az osztályos és fogadott nőgyógyász és a babáért a csecsemős nővér. Amint megszületett a baba, különböző emberek gondozzák, szülés után pedig az anya nem maradhat a babával, ha az valamiért kórházi ellátásra szorul. Holott a törvény azt mondja, hogy minden 12 év alatti gyereknek joga van ahhoz, hogy egy gondozója folyamatosan vele lehessen. Ami inkább elterjedt, az a bababarát kórház kezdeményezés. Ez elsősorban az anya és a baba közös elhelyezését (rooming in) és a szoptatás támogatását helyezi előtérbe. A PTE Szülészeti-Nőgyógyászati Klinikája is bababarát kórház.
Igazad van, az, hogy hogyan viszonyul a szaksegítség a várandóshoz, a szülő nőhöz, nem intézményfüggő. Nálunk sajnos még mindig patriarchális szemlélet uralkodik a legtöbb kórházban. Ellenpontnak idézném a brit állásfoglalást: Ha az orvos/bába nem tudja eldönteni, hogy a várandós számára javasolt-e az otthonszülés, akkor a döntést a várandós kezébe helyezi. Úgy érzem, sok minden magvalósítható lenne kórházban is, ami otthon mindennapos: a vajúdási és kitolási helyzet szabad megválasztása, az, hogy a babát ne vigyék el, a köldökzsinórt csak akkor vágják el, ha már nem pulzál, a babát meg lehet vizsgálni az anyukája mellett is, és ha minden rendben a babával, akkor ez a vizsgálat akár a szülés után 2 órával is megtörténhet. Szerencsére azért a kórházak is egyre nyitottabbak, és egyre inkább a háborítatlan ellátás irányába változnak.
- Milyen a háborítatlan szülés, mi az amit a szülő nő és a gyermek átélhet, ha az anya háborítatlanul szül? Mások lesznek azok a gyermekek, akik ilyen körülmények között születtek és miben mutatkozik ez meg?
- A háborítatlanság az, ha a nő szabad. Ha nem írják neki elő, milyen testhelyzetben vajúdjon, hogyan vegye a levegőt, nem vizsgálják meg 2 óránként, hanem csak akkor, ha az valóban szükséges. Ha aznap ő a “királynő”. Az így született gyerekek mások: sokkal nyugodtabbak. És nem csak ők, az anyukájuk is más. Megmarad az ösztönös kapcsolata a babával, így segítség nélkül is érzi, a babának mire van szüksége, és ez a másság olyannyira jellemző, hogy idegenek is észre szokták venni, még azok is, akikkel az ember sétálás közben, 1-2 percre fut össze.
- Végül, mert valóban a szülés kapcsán kikerülhetetlen a téma: a napokban hirdettek ítéletet Geréb Ágnes ügyében. Te mit gondolsz az ítéletről és Ágnes helyzetéről?
- Én nagyon szomorú vagyok. Szívből remélem, hogy megkapja a köztársasági elnöktől a kegyelmet. Körülbelül 30 éve ment át a vasfüggöny másik oldalán levő országok többsége ezen a folyamaton, amin Magyarország most. De sehol nem ítéltek el bábát jogerősen börtönbüntetés letöltésre, legfeljebb felfüggesztettet kapott, és párhuzamosan megindult a társadalmi párbeszéd, bábakollégiumok alakultak, kidolgozták a bábaképzés módját, stb. Ezért érdemes megnézni:http://www.youtube.com/watch?v=HJkrEszDIXY
Én személy szerint azon vagyok, hogy független bába legyek. Erre itthon nem látom a lehetőséget, és azt, hogy kitől tanulhatnék, arról nem is beszélve, hogy minden otthoni szülés rendőrségi eljárást von maga után. Ma csak engedéllyel rendelkező szülésznő kísérhet otthonszülést, és mint írtam, ilyen nincs. (3 bábának folyamatban van az engedélye.) Egyrészt nem tudok annyit, hogy nyugodtan házhoz menjek, másrészt börtönbüntetést kockáztatnék. Folyamatos gondozást szeretnék nyújtani a szülés körül, ezért jelenleg azon igyekszem, hogy német nyelvterületen szerezzek munkatapasztalatot egy olyan születésházban, amely már nagy gyakorlattal rendelkezik e téren. Szeretném utána itthon nyújtani ezt a magas szintű, mégis számomra olyan magától értetődő szolgáltatást azoknak, akik igénylik!
Első megjelenés: Pécsi Napilap