Csak az „IGEN!” jelent igent - Mi a szexuális zaklatás és a szexuális erőszak? Mit tehetünk ellenük?
/Kép és szöveg: NANE Egyesület/
Mi a szexuális zaklatás?
Szexuális zaklatásnak számít minden olyan szexuális vagy romantikus közeledés és megnyilvánulás, ami sértő, zavaró, megalázó vagy ellenséges közeget teremt az áldozat számára. Szexuális zaklatás történhet többek között az utcán, iskolában, munkahelyen, buliban, táborban, elkövetheti egy-egy személy vagy egy egész csoport is.
A szexuális zaklatás típusai:
- szóbeli: szexuális tartalmú viccek, megjegyzések, beszólások, nemkívánatos bókok
- testi: lerántani valakiről a ruhát, zavarba ejtő módon megérinteni, elállni az útját a folyosón
- vizuális: szexuális gesztusok, pornográf képek küldözgetése, vagy ilyen tartalmak közszemlére tétele
- pszichológiai: tolakodó „udvarlás", szexuális tartalmú vagy vetkőzős játékok , a másik szexuális életéről való faggatózás, olyan légkört teremteni, ahol „ciki" nem résztvenni ezekben a beszélgetésekben vagy játékokban
- „valamit valamiért": az elkövető tanár jobb jegyet kínál az áldozatnak, ha az lefekszik vele, vagy a főnök kirúgással fenyegeti az alkalmazottat, ha nem hajlandó "szexisen" öltözködni
Mi a szexuális erőszak?
Szexuális erőszaknak nevezzük, amikor valakit olyan szexuális tevékenységbe vonnak be, amit nem akar. Szexuális erőszaknak számít többek között:
- Minden nem kívánt érintés és csók;
- Valakit vonakodása vagy bizonytalansága ellenére rávenni a szexre, vagy azon belül olyan tevékenységre, amire nem vágyik (pl. orális, anális szex, vagy durva szex);
- A nem kívánt terhesség és szexuális úton terjedő betegségek elleni védekezés (óvszerhasználat) megtagadása;
- Minden szexuális tevékenység olyan emberrel, aki bármilyen okból nem képes egyértelműen kifejezni az akaratát (pl. alkohol, drog, gyógyszerek hatása alatt áll, alszik vagy eszméletlen);
- A fentiekre tett kísérlet.
Az elkövetőkről
- fenyegetést, zsarolást (pl. azt mondja, megöli, megcsonkítja, mások előtt megalázza az áldozatot, ha nem megy bele a szexbe, vagy elhagyja a partnerét, ha nem engedelmeskedik)
- a saját pozícióját, tekintélyét (pl. idősebb, vagy az áldozatnál feljebb áll a hierarchiában: tanár, vezető)
- manipulációt, nyaggatást (pl. sokáig úgy tesz, mintha csak barátkozni vagy segíteni akarna, így férkőzik az áldozat bizalmába, különböző "érvekkel" próbálja meggyőzni a másikat, az elutasítás ellenére újra meg újra próbálkozik)
- az áldozat beleegyezésre nem képes állapotát (pl. mert ő maga leitatta, vagy az áldozat drogot fogyasztott, épp alszik, esetleg érzelmileg nagyon feldúlt állapotban)
- fizikai erőszakot vagy kényszerítést (pl. lefogja, bezárja, megüti az áldozatot)
- aktív, egyértelmű és lelkes: Az, hogy a partnered nem tiltakozik, nem jelenti azt, hogy a beleegyezését adta. Várd meg, amíg ő is kezdeményez, figyelj rá, hogy élvezi-e, amit csináltok, és ha valami újba kezdenél, kérdezd meg, szeretné-e. Ha bizonytalan, azonnal állj le! Csak az „IGEN!” jelent igent!
- egyenlő helyzetben született: Aki kiskorú, részeg, alszik, vagy bármi más miatt alárendelt vagy kiszolgáltatott helyzetben van, az nem tud valódi beleegyezést adni. Ilyen esetekben sosem szabad kezdeményezni!
- szabad döntés eredménye: Az „igen” csak akkor érvényes, ha szabadon mondhatunk nemet is. Aki nem belülről fakadó vágyból, hanem félelemből, nyomás alatt, győzködés, manipuláció vagy zsarolás hatására megy bele valamibe, az valójában nem adta a beleegyezését.
- folyamatos: Újra meg újra meg kell bizonyosodnod arról, hogy a másik élvezi és akarja, amit csináltok! Akkor is, ha jártok, akkor is, ha korábban már csináltátok, akkor is, ha valami másba már beleegyezett, és akkor is, ha az elején azt mondta, szeretné. Ha valami újba kezdenél, mindig győződj meg róla, hogy a partnered is akarja! Amint bármelyikőtöknek elmegy a kedve vagy meggondolja magát, azonnal le kell állnotok!
nem=NEM
[csend]=NEM
talán=NEM
később=NEM
nem tudom=NEM
ha ennyire akarod…=NEM
IGEN!=IGEN
Ha a fenti feltételek nem teljesülnek és te mégis folytatod a szexuális tevékenységet, azzal szexuális erőszakot követsz el!
Hogyan beszéljek róla?
- „Lenne kedved lefeküdni velem?”
- „Ez jó érzés? Hol a legjobb?”
- „Mi az, ami felizgat?”
- „Szeretnéd, ha…?”
- „Igen, folytassuk!”
- „Nagyon élvezem azt, hogy...”
- „Ez most nem esik jól.”
- „Szeretni szoktam, amikor… de most nincs kedvem hozzá.”
Honnan vehetem észre, hogy veszélyben vagyok?
- Van egy visszatérő rossz érzésünk („Mindig furán érzem magam a társaságában.”)
- Ingerültek leszünk („Mi a francért megyünk erre? Mondtam, hogy nem szeretnék.”)
- Megérzésünk támad („Ki kellene szállnom a kocsiból.”)
- Kételkedni, gyanakodni kezdünk („Szerintem nem mond igazat.”)
- Félelmet érzünk.
Mit tehetek, ha veszélyben vagyok?
- segítségkérés telefonon vagy egy arra járót megszólítva
- határozott tiltakozás (pl. „Azonnal hagyd abba!”)
- kiabálás, fenyegetés, hangos jelenet (pl. „Segítség, tűz van!”)
- karmolás, ütés (tárggyal vagy anélkül), rúgás, harapás
- mihamarabbi, minél gyorsabb menekülés
Mit tehetek, ha szexuális erőszak áldozata lettem?
- Keress egy biztonságos helyet!
- Hívd a rendőrséget vagy a mentőket! Ők jó esetben igazságügyi orvosszakértőhöz irányítanak, aki megfelelően tudja a bizonyítékokat rögzíteni. Ezért is fontos, hogy ne hozd rendbe magad, ne fürödj meg, vagy öltözz át, hiszen ezzel bizonyítékok vesznek el. Ez ilyenkor nagyon nehéz lehet, de ha úgy döntesz, hogy feljelentést teszel, szükséged lesz a bizonyítékokra.
- Beszélj valakivel, aki közel áll hozzád, és megbízol benne! A szexuális erőszak semmiképpen sem a te hibád, jogod van a támogatásra!
- A szexuális erőszaknak a legtöbbször súlyos testi-lelki hatásai vannak, ezért kérj segítséget! Létezik egy segélyvonal kifejezetten szexuális erőszak áldozatainak, ahol képzett női segítőkkel beszélhetsz.