Manuela Sáenz ecuadori forradalmár (1797–1856)

Olvasási idő
1 minute
Eddig olvastam

Manuela Sáenz ecuadori forradalmár (1797–1856)

december 26, 2017 - 22:30
Manuela Sáenz ecuadori forradalmár, felszabadító felszabadítója.

Manuela Sáenz

Spanyol arisztokrata törvénytelen lánya volt. Már gyerekkorában is nagyobb érdeklődést mutatott a lovaglás és a lövészet, mint a jómodor és az előkelő társaság iránt. Legjobb barátja - élethossziglan - apja Jonatas nevű rabszolgája volt.

Anyja halála után apja zárdában neveltette, majd miután megszökött onnan egy katonával, apja - abban a hiú reményben, hogy a lánya lecsillapodik -, 17 évesen férjhez adta egy középkorú, gazdag angol kereskedőhöz. Limában éltek, ahol Manuela megismerkedett a függetlenségért küzdő forradalmárokkal. Házukban politikusok és magasrangú katonatisztek is megfordultak, így értékes információkat tudott továbbítani a felkelőknek. Találkozott Simón Bolívarral, a felkelés vezetőjével, egymásba szerettek, elhagyta férjét és Bolivar társa lett.

A forradalomban - amit a nők jogaival együtt képzelt teljesnek - a tábornoki rangig vitte. Gyakran vállalkozott veszélyes megbízatásokra, például egy olyan 950 mérföldnyi hegyi útra, amelyen már 700 ember otthagyta a fogát. Bizonyítandó, hogy harcolt az ayacuchoi csatában, magával hordta és mutogatta ott megölt ellensége levágott bajszát. Időnként férfi ruhát öltött, amit e morbid arcszőrzettel tett teljessé. A börtönt is megjárta. Kedvenc háziállat gyanánt egy medvét tartott.

Két alkalommal is megmentette Bolívart a merénylettől, másodszorra a csalódott orgyilkosok úgy összeverték, hogy hetekig az ágyat nyomta. Bolívar a sajtónak azt állította, hogy egyedül szállt szembe az ellenséggel - Manuela szerepét elfelejtette megemlíteni. Magánleveleiben hivatkozott Manuelára mint Libertadora del libertador (A felszabadító felszabadítója).  

Bolivar 1830-ban tuberkulózisban meghalt, Manuela ezután száműzetésben élt Peruban, dohányárusításból és levelek fordításából tartotta fenn magát. A férfi semmit nem hagyott rá. Elhagyott férje - aki hivatalosan mindvégig a házastársa maradt - próbálta volna anyagilag támogatni, de ezt még ebben a helyzetében is visszautasította.  67 évesen torokgyíkban halt meg. Sokáig csak Bolívar szeretőjeként maradt meg a köztudatban, ma azonban már a feminizmus előfutáraként tisztelik. 

Manuela Sáenz ecuadori forradalmár, felszabadító felszabadítója.

Manuela Sáenz ecuadori forradalmár, felszabadító felszabadítója.

Egyszeri adomány

Make Adomany a Nokert Egyesuletnek (Nokert.hu)



Marieta de Veintimilla ecuadori író, feminista (1855–1907)

augusztus 29, 2017 - 20:20

Olasz operaénekes anyja és ecuadori apja halála után nagybátyja, Ignacio de Veintemilla nevelte fel, akit 1876-ban az ország elnökének választottak. Agglegény volt, így Marieta töltötte be a first lady szerepét. Pozícióját felhasználva igyekezett változásokat hozni a nők életébe. Példáját követve a nők, akik addig csak feketébe öltöztek, színes ruhákat kezdtek viselni. Mivel gyakran sétált egyedül vagy egy barátnőjével, elfogadott lett a férfikísérő nélküli megjelenés. 1882-ben nagybátyja távollétében felkelés tört ki, a hadsereg élére állt és megvédte a fővárost.

Madeleine de Verchères kanadai nemzeti hős (1678–1747)

március 03, 2018 - 19:25

Apja Franciaországból emigrált Kanadába, Montrealtól nem messze, a Szent Lőrinc folyó mellett telepedett le. A család és a többi telepes védelmére kisebb erődöt épített, magas falakkal, bástyákkal, ágyúval, fegyverekkel felszerelve. Madeleine egyszer tanúja volt, amikor, apja távollétében, anyja négy fegyveressel sikeresen visszavert egy támadást.

Lebstück Mária honvédtiszt (1830–1892)

május 05, 2017 - 23:16

Jómódú kereskedő lánya, 13 éves korától Bécsben nevelkedett nagybátyja házában. A császárvárosban lett részese a forradalmi eseményeknek. Csatlakozott az egyetemi légióhoz, ahol Károly néven ismerték. 1848 novemberében a honvédsereghez csatlakozott, részt vett a branyiszkói áttörésben, a kápolnai csatában, Buda visszavívásában és még számos összecsapásban. Huszárfőhadnagyi rangot ért el. Házasságot is a harctéren kötött. A szabadságharc leverése után rövid ideig fogva tartották, fiát is a börtönben szülte meg. Rokonai közbenjárására elengedték a büntetését, de kiutasították az országból.