A Lydia nénik éve? 2021-ben új eszközökkel folytatódott a kormány genderellenes hadjárata
Az első fecske volt év elején Trombitás Kristóf propagandista szerző „Szigorúbb abortusztörvényre van szükségünk" című cikke. Legyinthetnénk, hogy ábrándozni szabad - csakhogy mindegyik elnyomó törvény története így kezdődött: jelentéktelennek tűnő nyilatkozatokkal, vagy publicisztikákkal a kormánymédiában. Aztán az, amit Novák Katalin véleményként nyilatkozott (pl. hogy az egyedül gyereket vállaló nők önzők), vagy valamelyik kormánypárti publicista leírt, egyszer csak törvény, vagy alkotmánymódosítás lett.
Alapvetően 2021-et is jórészt a koronavírus okozta problémák árnyékolták be, a nők helyzete vonatkozásában is. A nők életét továbbra is nehezítették az előző évben, a pandémia kirobbanásakor megjelent problémák: az otthoni és otthonon kívüli munkában jelentkező többletterhek, valamint a fokozódó családon belüli erőszak. Utóbbira vonatkozóan Szél Bernadett független országgyűlési képviselő szerzett adatokat, melyeket közösségi oldalán hozott nyilvánosságra. Egyebek mellett arra is felhívta a figyelmet, hogy a kapcsolati erőszak területén még a rendszerezett statisztikai adatgyűjtés sem valósul meg. A megszerzett adatokból kiderült, hogy a járvány alatt 88 százalékkal nőtt a (hatóságok tudomására jutó) kapcsolati erőszak eseteinek száma.
Március elsején lépett hatályba a Novák Katalin nevével fémjelzett új örökbefogadási törvény, mely célja szerint az azonos nemű párokat hivatott hátrányosan megkülönböztetni, de járulékos kárként beáldozta a gyermeket örökbe fogadni kívánó egyedülállókat is. A törvény értelmében egyedülállók csak a miniszter asszony engedélyével fogadhatnak örökbe. Novák, saját állítása szerint, a következő hónapokban minden hozzá beérkezett kérvényt jóváhagyott, ugyanakkor az egyedülállók igényei a folyamat korábbi szakaszaiban is elakadhattak (erről egyelőre nincsenek adatok).
Alighogy enyhültek a lezárások, az újonnan birtokba vett köztereken a kitartott nő pozícióját népszerűsítő, ún. sugar daddy plakátokkal szembesültünk. Közösségi oldalunkra kitett posztunk nyomán Gy. Németh Erzsébet budapesti alpolgármester kezdeményezte a plakátok eltávolítását.
Május végén került sor az ultrakonzervatív Családtudományi Szövetség Novák Katalin által promózott és megnyitott „Párkapcsolati kultúra és demográfia" című konferenciájára. A még az ellenzéki sajtó által is érthetetlen módon elhanyagolt esemény messze túlmutatott a már „megszokott" abortusz- és LMBTQ-ellenességen: kritikai össztűz alá került az iskolai szexuális felvilágosítás, a fogamzásgátlás, sőt még a házasság előtti szexuális élet is. Az előadók ezek tabusításának szellemében képzelnék el a „családi életre nevelésnek" keresztelt iskolai szexuális „felvilágosítást", azaz az USA-ban már számos kárt okozó, a házasság előtti önmegtartóztatást mint egyetlen lehetséges utat szorgalmazó „felvilágosítást" (abstinence-only sexual education) vezetnék be, az átfogó és informatív szexedukáció démonizálása közepette.
Szó sincs tehát arról, hogy véletlenül követnénk a francia jó példát, az ingyenes fogamzásgátlás bevezetését (pedig az az abortuszok számát is csökkentené, azaz, tovább csökkentené).
Júniusban a kormány az addig gyakorlatilag teljes társadalmi konszenzust élvező pedofilellenes törvényt - orosz mintára - LMBTQ-ellenes passzusokkal egészítette ki, gyakorlatilag 18+ - ossá minősítve az LMBTQ-emberek puszta létezését. Valószínűleg részben az ellenzéki összefogás szétverése volt a céljuk, ugyanis a törvényt a Jobbik is (azzal az ígérettel, hogy kormányváltás esetén eltávolítják a nem odaillő passzusokat) megszavazta. Ebben a formában a törvény - mely az LMBTQ-emberekről való puszta beszédet, azok puszta látványát gyermekbántalmazásként tünteti fel - szembeköpi a gyermekkori szexuális abúzus tényleges áldozatait. A tömeges felháborodást a kormány, aljas trükkel, megpróbálta pedofilmentegetésnek beállítani, majd miután ez a nyilvánvaló csúsztatás nem működött, a fogalmat teljesen kiforgatva „gyermekvédelmi" népszavazást hirdetett. Jelen pillanatig sem világos (bár a Családtudományi Szövetség konferenciája alapján elképzelhető), hogy mely szervezetek vagy személyek kapják meg az engedélyt iskolai szexuális felvilágosító foglalkozás tartására.
A kormányzati szereplők jóval kevesebb felháborodást mutattak a honvédség berkein belül kipattant szexuális visszaélési botrány miatt, melyet a HVG tárt fel. Mint kiderült, a vizsgálatot Ruszin-Szendi Romulusz korábban egyik első intézkedéseként megszüntette - az ő nevét sem azért fogjuk megjegyezni, mert különleges.
Augusztus végén kiderült, hogy az Állatorvostudományi Egyetem gólyatáborának szervezői szexista, a nőket eltárgyiasító, és nők, valamint állatok elleni nemi erőszakra utaló, visszataszítóan trágár indulókat tanítottak a résztvevőknek. A 2014-es gólyatábori nemierőszak-botrány után az egyetemek vezetőségei és a HÖK-ök ígértek fűt-fát a gólyatáborok megreformálásával és a szexista, illetve nemi erőszakot bagatellizáló megnyilvánulások (vetélkedők, játékok, dalok) kiiktatásával kapcsolatban. Úgy tűnik, ez nem valósult meg maradéktalanul. A dolog különös pikantériája, hogy a fent említett családtudományi konferenciának épp az Állatorvostudományi Egyetem biztosított helyszínt.
Szeptemberben újabb, ezúttal nagyobb szabású eseményre került sor, melyen ismét a nők önrendelkezése, valamint szexuális és reprodukciós jogaik jelentek meg a régióspecifikus demográfiai problémák legfőbb vélt okaiként. A IV. Demográfiai Csúcsra a kormány egy sor szélsőjobboldali, antifeminista és homofób nemzetközi szereplőt hívott meg, emiatt online és offline is tiltakozásunkat fejeztük ki.
Ősszel pedig kiderült, hogy a rendőrség sem tesz meg mindent a szexuális erőszak és zaklatás megfékezése érdekében: Zsiga Katalin a Készenléti Rendőrség őrmestere december elején tett feljelentést, amiben azt állította, hogy két kollégája megerőszakolta őt egy közös műszakuk során. Az ügyészség szerint - noha az esetről videofelvétel is készült - egyelőre nem áll rendelkezésre elég bizonyíték, így nincs gyanúsított az ügyben. December 31-én további fejleményként kiderült, hogy még Zsiga Katalin ellen indítottak fegyelmi eljárást.
Év végén pártalapítási szándékával állt elő az a Gattyán György, aki, ahogy a Mérce szerzője, Bakó Júlia is rámutatott, nők testéből gazdagodott meg. (A Live Jasminról és a szexkamera-iparág hátulütőiről Barna Emília és Katona Noémi a tavalyi év végi tanulmányukban írtak bővebben).
Szintén az év utolsó napjaiban bukkant fel Az ördög ügyvédje azzal a híreszteléssel, hogy Varga Judit a nőket (is) szereti. A politikai kommunikáció e színvonaláról most nem foglalnánk állást azon túl, hogy nem tartjuk előremutatónak - ugyanakkor már érdekes a miniszter asszony felháborodott reakciója. Normális, kulturált országban egy jobboldali politikus számára sem lenne ciki biszexuálisnak lenni, vagy ezzel kapcsolatos híresztelésbe keveredni. Persze ha előtte olyan politikai helyzetet teremtettünk, amiben az LMBTQ-identitásokat összemostuk a pedofíliával, akkor már érthető, hogy ciki. Varga Judit - szexuálisa orientációjától függetlenül - egye meg, amit főzött, egyúttal üzenjük neki, hogy hatalmi pozícióból nem segíteni a nők elleni erőszak áldozatait sokkal cikibb, mint (esetleg) biszexuálisnak lenni.
Az Áldozatsegítő Központok a semminél jobbak, de az Isztambuli Egyezmény ratifikációját nem helyettesítik. A jelenlegi magyar áldozatvédelmi rendszerből teljes egészében hiányzik a MEGELŐZÉS. Persze, mert ahhoz a hagyományos nemiszerep-elvárásokat és sztereotípiákat egy kicsit meg kellene piszkálni, meg - összhangban a 2013-as CEDAW-ajánlásokkal - be kellene építeni a nemek egyenlőségét az oktatásba.
Az év végének örömteli eseménye volt Betty Friedan A nőiesség kultusza című feminista klasszikusának magyar nyelven való kiadása. A háztartásbeli feleség méltatlanul idealizált életéről a leplet lerántó mű azért is aktuális Magyarországon, mert a kormányközeli Axióma portál több szereplője (kihasználva, hogy Magyarországon ezt az életmódot a nők politikai okokból nem próbálhatták ki, és a hátulütőit sem tapasztalhatták meg) elrettentő példaként hivatkozott rá. Ugyanezen a portálon fejtette ki tavaly híres videójában Novák Katalin, hogy a nőknek nem kell a férfiakkal versenyezniük (mert ugyebár önálló női ambíció nem létezik, minden a férfiak körül forog) , és nem kell annyit keresniük, mint a férfiaknak.
Ehhez képest Novák örömmel fogadta, amikor december utolsó napjaiban Orbán Viktor azzal állt elő, hogy őt javasolja a leköszönő Áder János helyére köztársasági elnöknek. Nyilvánvaló, hogy a kormány így akarja kivédeni a nőellenesség vádját - csakhogy egy, eddig is hű pártkatonaként funkcionáló nő magasabb pozícióba helyezése nem növeli, és nem javítja a nők politikai érdekképviseletét. Nem az a probléma Novák Katalinnal, hogy jobboldali: a történelemben számos jobboldali, illetve konzervatív nő munkálkodott a nők jogaiért, példaként hozhatjuk rögtön Slachta Margitot, vagy a republikánus Millicent Fenwicket, illetve Jill Ruckelshaust). Hanem az, hogy az elmúlt években a kisujját sem mozdította a női jogokért, ráadásul - mint a Budapest Pride is felhívta a figyelmet - szélsőséges fundamentalista, nőellenes szereplőkkel áll kapcsolatban.
A miniszteri pozíciójából távozó Novák Katalin búcsúzóul kitüntetett „az élet- és a családvédelem területén végzett kiemelkedő hazai és nemzetközi munkájukért” olyan szélsőségesen antifeminista és homofób, ultrakonzervatív szereplőket, mint az Isztambuli Egyezmény elkaszálásban jelentős szerepet játszó Emberi Méltóság Központ igazgatója, Frivaldszky Edit, valamint a Népszava és az Átlátszó szerint orosz oligarchák támogatásával működő ultrakonzevatív CitizenGo kampányfelelőse, Schittl Eszter (korábban Zaymus Eszter). Ebből is rögtön látjuk, mennyire elfogulatlan, és a nemzet egységét kifejező köztársasági elnök lesz belőle. Ahogy Gumiszoba eltűnődött: vajon milyen színű tollal fogja aláírni az abortusztilalmat bevezető törvényt?
Reméljük, addig nem jutunk el. Aktivizáljátok magatokat, segítsétek az ellenzék munkáját, jelentkezzetek szavazatszámlálónak. A Nőkért Egyesület nem kötődik politikai párthoz, de fenntartja a jogot a politikai véleményalkotásra, sőt azt szeretné, ha minél több nő tenne így. A nők érdekeit a jelenlegi kormány nem képviseli, és hatalmon maradása esetén félő, hogy következő áldozatai a nők termékenységgel összefüggő önrendelkezési jogai lennének. Az ellenzéket sem idealizáljuk és kormányváltás esetén továbbra is sok munkánk lenne - de akkor legalább demokratikusabb körülmények közt dolgozhatnánk. Ezt kívánom magunknak 2022-re.
Antoni Rita
Nőtörténeti emlékezet a köztereken:
„Nők, lépésről lépésre" - 46 nőíró neve és műve került a Glücklich Vilma lépcső fokaira Vízivárosban
Teret neveztek el Józsefvárosban az '56-os hős Szeles Erikáról
Október 17-én felavatták Józsefvárosban a Koltói Anna teret
Százéves felvétel került elő az első magyar képviselőnőről, Slachta Margitról
Könyvmegjelenések
Tisza Kata: Egyedül - a szerethető öregedés felé (Scolar)
Perintfalvi Rita: Amire nincs bocsánat - szexuális ragadozók az egyházban (Pesti Kalligram)
Murinai Angéla: 10 okom a haragra - nőnek lenni egy macsó világban (Tea)
Gyáni Gábor: A nő - történeti perspektívában - Antoni Rita recenziója a Revizoron ITT.
Vay Blanka: Saját ketrec (Európa)
Betty Friedan: A nőiesség kultusza (Noran Libro, ford. Szirmai Panni)
Halálozások - Magyarország:
Börcsök Enikő
Monspart Sarolta
Venczel Vera
Balogh Mária
Csűrös Karola
Jeles Eszter
Halálozások - külföld:
Kamla Bhasin
bell hooks
Agnes Tirop
Joan Didion