Változik a brit királyi öröklési jog

Olvasási idő
1 minute
Eddig olvastam

Változik a brit királyi öröklési jog

május 24, 2012 - 22:27
Úgy tűnik, a brit királyi háznak sikerül elfogadtatnia egy új törtvényt, amely megfosztja a fiúgyermekeket az elsőség jogától.

Fotó: Pixabay

Az új törvény szerint az első születendő gyermek, akkor is ha lány, lesz a trón elődleges várományosa – írta meg a Daily Mail. A jelenleg uralkodó II. Erzsébetnek csupán azért járt a királynői státusz, mert nem volt egyetlen fiútestvére sem.

A fenti hírt az ATV weboldaláról ollóztam ide. A hír magyar szövegezése is figyelemreméltó: nem arról beszél, hogy megszünteti a lány hátrányát, hanem arról, hogy "megfosztja" a fiúgyermeket az elsőség jogától.

Érdekes, hogy a svéd királyi család akkor kérte e szokásjog változtatását, amikor már megvolt az elsőszülött Viktória és a másodszülött fiú is. Ennek persze vagy 30 éve, s most, egy emberöltővel később a fiatal brit házaspár is eljutott eddig a gondolatig - ezek szerint Kate és Vilmos is hithű feministák, és nem csak a szavak erejéig - gratula nekik és a nevelésüknek!

Nyílván nem az volt a céljuk, hogy az esetleges másodszülött fiukat megfosszák az elsőség jogától - hanem az, hogy az esetleges elsőszülött lányukat a neme miatt ne érje hátrányos megkülönböztetés.

Hogy a magyar média ezt ilyen megfogalmazásban hozza le, az jellemző a nálunk uralkodó elmaradott, hímsoviniszta gondolkodásmódra, amit a legtöbben persze észre sem vesznek Mo-on.

Még szerencse, hogy nálunk nincs királyság, mert az nehezebben mozdulna az emancipáció irányában még a japán császárságnál is.

Elég persze a kormányaink összetételét megnézni és összevetni az osztrák sógorainkkal.

Nálunk a fijjúg  udvariassága azonnal elszáll, amint a pozíció, hatalom és pénz látszik kockán forogni.

Egyszeri adomány

Make Adomany a Nokert Egyesuletnek (Nokert.hu)



Párbeszéd a nemek közti egyenlőségről: Egyenlő méltóság és női jogok

április 21, 2016 - 00:00
Fotó: FES (KATTINTS A KÉPRE A GALÉRIA MEGTEKINTÉSÉHEZ)

A Friedrich-Ebert-Stiftung a „Nemek közötti igazságosság Kelet-Közép-Európában” című, 2012 óta futó regionális programja keretében 2016. március 21-én tartotta „Egyenlő méltóság és női jogok” című párbeszédfórumát. Mi az emberi méltóság fogalmának politikai relevanciája? Milyen viszonyban van az egyenlőséggel és az egyenlő jogokkal? Van-e különbség nők és férfiak méltósága között? Mit jelent a méltóság az állam szerepéről való elképzeléseink, illetve a média szabadsága szempontjából?

Miért nem jó a "családon belüli erőszak" kifejezés?

szeptember 17, 2012 - 23:07
Állítólag a cselekmény ilyetén megnevezése negatív dolgot társít a magasztos család fogalomhoz. Értehetetlen  szemforgatásnak látom ezt:
elkövetni nem annyira ciki, de nevén nevezni, azt igen. Olyasvalaminek érzem, mint a kliens háttérben maradását. Habár ő a főbűnös, mégsem szabad róla beszélni.