Tsitsi Dangarembga zimbabwei író (sz. 1959)

Olvasási idő
less than
1 minute
Eddig olvastam

Tsitsi Dangarembga zimbabwei író (sz. 1959)

április 08, 2017 - 19:39

A modern afrikai klasszikusok legjobbjai között tartják számon. Az irodalom mellett a filmkészítés is foglalkoztatja. Munkáiban visszatérő motívum a patriarchális családmodell elnyomó természete, a nők öntudatra ébredése.   

Az egykori Rodéziában született, tanulmányainak jórészét Angliában végezte. Életrajzi elemeket is tartalmazó Nervous Conditions c. regénye 1989-ben elnyerte a Brit Nemzetközösségi Írók díját (Commonwealth Writers' Prize) és a mai napig a tizenkét legjobb afrikai regény között tartják számon. Utána egy ideig nem foglalkozott prózaírással, amikor ennek okáról kérdezték, Virginia Woolf hivatkozott. Végül 2006-ban írta meg a The Book of Not c. folytatást.

Néhány munkája:

  • The Letter;
  • She No Longer Weeps;
  • The Book of Not: A Sequel to Nervous Conditions.  
  • Film: Everyone's Child.

Egyszeri adomány

Make Adomany a Nokert Egyesuletnek (Nokert.hu)



Efua Sutherland ghanai író (1924–1996)

június 24, 2019 - 21:49

Egyetemi tanulmányait Cambridge-ben végezte, majd visszatért Ghanába. Angolul publikált verseket, regényeket és drámákat, színdarabjait gyakran maga rendezte. Okyeame címmel irodalmi folyóiratot alapított, létrehozott egy kísérlet szinházat, ebből nőtt ki később a Ghana Drama Studio, a ghanai egyetem utazó színházának rendezője volt. Egyik legfontosabb feladatának tartotta hazájának és annak kultúrájának megismertetését, elismertetését a világgal. 

Isabel Burton angol utazó, író (1831–1896)

március 15, 2018 - 23:39

Anglia legelőkelőbb katolikus családjából származott. A krími háború alatt csatlakozni akart a vezette ápolónő-csapathoz, de visszautasították. Így megalapította a Stella Klubot, amely a katonák otthon maradt, gyakran nyomorgó feleségeit, gyerekeit segítette - a rendőri tiltás ellenére társaival bement a nyomornegyedekbe segélyt osztani.

Flora Nwapa nigériai író (1931–1993) 

április 12, 2017 - 00:53

A modern afrikai irodalom anyjának szokták emlegetni. 1957-ben diplomázott az ibadani egyetemen, majd Edinburgh-ban végezte posztgraduális tanulmányait. Hazájába való visszatérése után több fontos posztot töltött be az egészségügyi és szociális minisztériumban. Első regénye, az Efuruangolul jelent meg és azonnal ismertté tette nevét. Műveiben a nők nézőpontjából mutatja be az ibok életét és szokásait. Az írás mellett a világ számos híres egyetemén tanított.